TYP başvurusu nasıl yapılır?

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO104
  • İLAN TARİHİAğustos 30, 2021

İlan Açıklaması

TYP ilanlarını takip etmek için İŞKUR’a kayıt olmadan Google’a İŞKUR TYP yazarak ,sonrasında çıkan sonuca tıklayarak arama formuna ulaşıp ,arama formundan gerekli ili seçip ara yapılmak suretiyle TYP ilanlarına bakılabilir.Eğer uygun ilan olması durumunda İŞKUR’a gidip,online olarak veya Alo 170 i arayarak başvuru yapılabilir.

Eğer online başvuru yapmak isterseniz işkur internet sitesine bireysel İŞKUR hesabına tc ve şifrenizle giriş yaparak ilgili ilanı bulup başvuru yapmanız gerekmektedir. İşkur hesabına şifrenizle girdikten sonra typ aramadan aramalıdır. TYP arama hemen sayfanızın içeriğinde olacaktır. TYP arama ya tıklayın ardından arama formu gelecektir. Arama formuna istediğiniz ili yazıp ara deyin ve ara dedikten sonra typ ilanlarını eğer açılmış typ programı varsa görebilirsiniz.Ardından istediğiniz typ programını seçin ve şartları kabul ettikten sonra yani ilanın altındaki şartlar kısmını tikledikten sonra başvur diyebilirsiniz.Bu şekilde typ ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.Akabinde her typ için genelde mülakat veya kura olur, bununla ilgili tarihi ilan sayfasında görebilirsiniz.Mülakat varsa mülakat saatinde orada olmanız gerekmektedir.

TYP başvurusu yaptınktan sonra başvurunuzun olup olmadığını görmek için TYP başvurularım linkinden kontrol edebilirsiniz.

üstte yer alan menüde typ başvuru ve typ başvurularım linklerini görebilirsiniz.

TYP nedir?

TYP işkur tarafından düzenlenen, devlet destekli ,istihdamı arttırmaya yönelik bir istihdam projesidir.Yılın farklı zamanlarında, her ilde ,ilin sosyal,ekonomik ve iktisadi özelliklerine göre düzenlenir.Genel olarak pek çok ilde belediyeler için temizlik görevlisi , park ve bahçe işçisi, okullar için yine temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi, ormanların çok olduğu bölgeler için , beden işçisi gibi farklı mesleklerde düzenlenebilir.

Toplum yararına programlara kimler katılabilir?

 TYP programlarına  katılabilmek için;

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

18 yaşını doldurmuş olunması,

Emekli ve malul maaşı almıyor olunması,

Açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç olmak üzere öğrenci olmamak,

Çalışma sonucuyla elde edilen hane gelir miktarının net asgari ücretin 1,5 katını aşmaması gerekmektedir.

Bir kişi TYP programlarında toplam 24 ay çalışabilir. Bir TYP programı bir yıl içinde en fazla 9 ay sürebilir. 9 aydan sonra ise yeni bir typ programının açılması gerekir. Bir kişi bir TYP programından sonra 3 ay sonra yeni bir TYP programına başvuru yapabilir. 3 ay geçmeden yeni bir TYP ye başvuru yapamaz.

TYP alımlarında

Kadınlar, 35 yaş üstü kişiler, Engelliler, Eski hükümlüler bireyler,Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralanan kişiler öncelikli gruptadırlar.

TYP ye katılmak için son bir ay içinde sigortasız olunması gereklidir. TYP ye katılan kişiler asgari ücret tutarında maaş alırlar. TYP de haftalık çalışma süresi 45 saattir. TYP de TYP süresi boyunca 14 gün izin hakkı vardır.

typ arama formu
typ ilanları