PMYO mülakat sınavı içeriği nedir?

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO131
  • İLAN TARİHİEylül 13, 2021

İlan Açıklaması

PMYO mülakat sınavı içeriği nedir?

Polis meslek yüksek okulu sınavında üç puan türü önemlidir. Birinci pua tyt puanıdır. İkinci puan fiziki yeterlilik testi, üçüncü puan ise mülakat puanıdır. Bu puanlar sonrasında aday değerlendirme puanı oluşur ve adaylar buna göre atanır. Polislik sınavında ortalamaya giren puanlardan fiziki yeterlilik testi polis puanına %25 oranında , mülakat sınavı % 50 oranında, tyt sınavı da polis alımı puanına % 25 oranında etki eder. Puanların etki yüzdelerine baktığımızda mülakat sınavı aday atama puanına % 50 etki eder bu yüzden polis meslek yüksek okulu sınavında mülakat sınavının etkisi çok büyüktür.        Tabi diğer sınavlar da önemlidir fakat bu sınavda alınacak iyi bir puan atamada baya bir etkili olacaktır.Bu yüzden mülakat sınavına daha fazla önem verilmesi gereklidir. Polis meslek yüksek okulu mülakat sınavında 5 ana başlıkta sorular yöneltilmektedir adaylara.

Konu hakkında bilgi düzeyi,   kendisinden istenileni kavrama, özgüveni, kişinin kendisini ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi ölçülür. Mülakatta adaydan ilk olarak daha önceden hazırlanmış ,kağıtlarda yazılı sorulardan bir tane çekmesi istenir ve bu soruyu cevaplanması istenir. Tabi ilk olarak kişi kendisini tanıtmalıdır. İlk girişinde adını soyadını, kısaca özgeçmişini belirtmelidir. Ardından soru çekmeli ve soruyu yanıtlamalıdır. Ardından sınav komisyonunun soracağı soruları cevaplamalıdır. Bütün mülakatlarda en önemli konu soruları bilmekten ,doğru yanıtlamaktan çok, duruş ve iletişim konusunda güçlü bir duruş sergilemelidir. İlk önemli olan nokta budur. Çünkü zayıf bir duruşla, güvensiz verilen cevapların hiçbir önemi olmayacaktır. Bu yüzden kendinizi olabildiğince rahat olacak ve dik duracak şekilde mülakata hazırlamalısınız. 

Çıkmış bazı pmyo mülakat sınavı soruları;

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki mülakat sözlü sınav sınavlarında sınav içeriği diye bir şey yoktur. Çünkü sınav içeriği sınırsızdır. Sınav komisyonu her türlü konudan ,dersten soru sorabilir,bu gerek genel kültürünüzü ölçmek için olabilir gerek de sizin sorulara cevap verme yeteneğinizi ölçmek için olabilir. Bu yüzden sınav içeriğine % 100 hakim olmak çok zordur. Ama yine de yakın zamanda gerçekleşmiş veya gerçekleşecek olan genel kültür konularına hakim olmak gereklidir. 

Çıkmış bazı mülakat soruları;

Asayiş nedir?

Cumhuriyet ne zaman ilan edilmiştir?

112 nedir?

Bekçi devlet nedir?

Bilgi toplumu nedir?

Çapraz sorgu nedir?

Fiziksel delil nedir?

EGM daire başkanlıklarından bazıları söyleyiniz.

Emniyet genel müdürümüz kimdir?

İnsanlar neden suç işler?

İnterpol nedir?

İstiklal marşı hakkında bilgi veriniz.

Polis akademisi başkanı kimdir?

Gibi sorular gelmiştir.

Mülakat sınavısözlü sınavı altta yer alan konularda her bir başlık 20 puan üzerinden değerlendirilmek üzere sorulur.  Yer alan başlıklar 20 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Her başlık 20 puan olmak üzere mülakat sınavı 100 tam puan üzerinden değerlendirilir.

1) Konu hakkında bilgi düzeyi,

2) Kendisinden istenileni kavrama,

3) Özgüveni,

4) İfade etme yeteneği,

5) Beden dilini kullanma becerisi

Mülakatlardan önce yotube’da bulunan etkili mülakat teknikleri başlıklı videoları izlemenizi öneririm, özellikle https://www.youtube.com/watch?v=sGI_lVrBlQM oğuz Benlioğlu kanalına ait mülakatlarda pozitif etki nasıl oluşturulur ,adlı videoyu izleyebilirsiniz. Bu videolardan mülakatlarda nasıl durmalısınız, nasıl cevap vermelisiniz , nelere dikkat etmelisiniz gibi bir çok konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.