Nasıl asker olunur?

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO117
  • İLAN TARİHİEylül 2, 2021

İlan Açıklaması

Nasıl asker olunur?

             Askeri okullara( astsubay meslek yüksek okulları ve harp okulları) girebilmek için öncelikle lise mezunu veya lise mezunu olunabilecek durumda olunması gereklidir. Tabi askeri okullar için bir çok şart vardır.Şu an bunların sadece temel olanlarını anlatacağım. Erkeklerde 165 ve üstü boy ,kadınlarda ise 160 ve üstü boya sahip olunması gereklidir.Tabi biraz önce dediğim gibi bunların yine teferrautları olmaktadır. Bunun dışında askeri okullara girebilmek için mutlaka ÖSYM tarafından yapılan Milli savunma üniversitesi sınavına yani MSÜ’ye girilmesi zorunludur.Milli savunma üniversitesi sınavı  askeri okullar için Milli savunma bakanlığı tarafından yapılan 2. Seçim aşamalarına adayların çağrılması için yapılan ön bir sınavdır.Bu sınavla Milli savunma bakanlığı sınava tabi tutacağı adayları hem azaltmış hem de istediği akademik yetkinlikte adayları çağırmış olur.Yani askeri okullara girebilmek için mutlaka MSÜ sınavına girilmesi gereklidir. MSÜ sınavına kısaca değinecek olursak genelde mart ayında ÖSYM tarafından yapılan merkezi bir sınavıdır.TYT benzeri bir sınavdır. 120 soru vardır.40 türkçe, 40 matematik,20 sosyal bilimler,20 fen bilimleri olmak üzere 120 soru bulunmaktadır. Bu sınava giren adayların MSÜ-SAY, MSÜ-EA, MSÜ-SÖZ ve MSÜ Genel olmak üzere 4 farklı türde puanı oluşur. Adaylar bu puana göre askeri okullar için tercih yapar.

MSÜ sınavı ile birlikte adaylar astsubay meslek yüksek okulları için TYT’ye ,Harp okulları için ise hem TYT’ye hem de AYT’ye girmek zorundadır. Her yıl Milli savunma bakanlığı askeri okullar için taban puan belirler. Adayların bu taban puanı almaları gereklidir. Harp okulları için hem TYT hem AYT, meslek yüksek okulları için ise TYT ye girmek zorunludur.Askeri okullar sınavında nihai aday değerlendirme puanı YKS puanı(%55) , sözlü sınavı puanı ( %35), spor puanı ise (%15) puanlarından oluşur. Bu oranlara baktığımızda askeri okullara yerleşebilmek için YKS puanı daha etkilidir. Tabi diğer puanların da olması gereklidir.Milli savunma bakanlığı her yıl 2. Seçim aşamaları için YKS taban puanı belirler. Adayların bu YKS taban puanları alması gereklidir. (TYT, AYT-EA, AYT-SAY)

Bu aşamaların ardından askeri okullara girmek isteyen adaylara 2. Seçim aşamaları uygulanır. 2.seçim aşamaları Milli savunma bakanlığı tarafından uygulanır. Evrak kontrolü,sağlık kontrolü, kişilik testi, mülakat, fiziki yeterlilik testi, öğrenci seçim uçuşu adımlarını kapsar.

Bu adımlar tamamlandıktan sonra adaylar için tüm değerlendirme sınavları yapılmış olur ve adaylar için aday değerlendirme puanı oluşturulur. (ADP) Son aşamada aday değerlendirme puanı için YKS puanı % 55, sözlü sınav puanı  % 35 ve spor puanı % 15 değerlendirmeye alınarak son nihai puan hesaplanır ve adayların puanı oluşturulur,ardından adaylar intibak eğitimine alınır ve intibak eğitimine katılan adaylar eğitimlerini tamamladıktan sonra askeri okullara öğrenci olarak katılmaya hak kazanır.