Motokaravan ruhsatı nasıl alınır?

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO303
  • İLAN TARİHİKasım 23, 2021

İlan Açıklaması

Motokaravan ruhsatı alınabilmesi için aracın karayolları trafik yönetmeliğinde yer alan şartları taşıyor olması gerekmektedir. Aracını motokarava değiştirecek kişinin aracı için proje çizdirmesi ve ve proje ile tse ye müracat etmesi ve onayı aldıktan sonra araç muayenesi için tüvtürke gitmesi ve muayeneden olur aldıktan sonra da notere gidip ruhsat alması gerekmektedir. Bu noktaların sonrasında araç motokaravan olarak kullanılabilecektir.

Karayolları trafik yönetmeliğinde altta belirtilen maddeler bulunmaktadır;

5.1) Motorlu Karavan: (Değişik:RG-21/3/2012-28240)En az aşağıdaki ekipmanları kapsayan, yatacak yeri olan özel maksatlı M sınıfı SA
kodlu motorlu araçtır.
(i) Koltuklar ve masa,
(ii) Koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı,
(iii) Yemek pişirme imkânları,
(iv) Depolama/Saklama imkânları.
Bu ekipmanlar oturma bölümüne sabit olarak monte edilir; ancak masa kolayca çıkarılabilecek şekilde tasarlanabilir

Yukarıdaki mevzuat motokaravan tanımını açıklamaktadır. Tanıma baktığımız zaman çok da sıkı bir tanım yoktur. Yani motokoravan yapmak çok da zor olan bir iş değildir. Bir aracın motokaravan olması için yatacak yerin olması şart,burada tam olarak belirtilmemiş sabit veya portatif şeklinde o yüzden buraya açılıp kapanabilir veya sabit bir yatak konulabilir.

Koltuklar ve masa olması gerektiği yazmakta, buna da baktığımız zaman bunların sabit veya portatif olması önemli değil ,sabit de olur portatif yani açılıp kapanabilen de olur. ,

ii maddesinde koltuklardan dönüştürülebilecek uyku yatağı şart koşulmuş bunun olması gerekmektedir.

iii maddesinde yemek pişirme imkanlarından bahsedilmiş burada araçta mutlaka bir tüp ve ocak olmalıdır. Tabi bunlar da sabit olmalıdır. Yani şaseye çok iyi monte edilmelidir.

iv maddesinde de depolama ve saklama alanları belirtilmiştir, burada belirtilen dolaplardır ,bunlar araçta olmalıdır ve aracın içine sabitlenmelidir.

Bunlar sağlandıktan sonra önce tse ye ardından tüvtürk’e ardından da notere gidilip işlemler tamamlanır.

Tabi bu aşamaların yapılabilmesi için ilk önce mühendise ihtiyaç vardır. Proje çizimi mühendis tarafından yapılmaktadır. Araç herhangi bir kaporta ustası, oto elektrik ustası tarafından yapılabilir. Ama proje çizimi olmalıdır. Ta bilmemekle birlikte en fazla 500- 600 e çizim yapılabilmektedir. Motokaravan için proje çizimi olduktan sonra araç yapılır ve tse den randevu alınıp tse ye gidilir ve onay verilirse tüvtürke gidilir, tüvtürk aracın karavan kısmıyla değil de daha çok yürüyen kısmına bakar, eğer burada bir kusur görmezse muayene onayını verir,i bu aşama da tamamlandıktan sonra notere gidilip yeni ruhsat alınabilir. Bu şekilde artık aracınız motokaravan olarak kullanılanilir.