İş ve meslek nedir? Farkları

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO41
  • İLAN TARİHİMayıs 7, 2021

İlan Açıklaması

İş nedir iş kısaca bir mesleğin faaliyete icraata dökülmüş halidir veya bir amaç için yapılan eylemdir. İş para kazanmak için de yapılır veya bir ihtiyacı gidermek için de yapılır,bizim daha çok ilgileneceğimiz para kazanmak için yapılan iştir.
Bu tanımdaki iş ,bir kişiye veya bir gruba bir yarar sağlamak veya o kişinin veya grubun bir ihtiyacını karşılamak için yapılan eylemler bütünüdür. Bu eylemler fiziki eylemler de olabilir zihinsel eylemler de olabilir.
Mesela psikologlar hastalarına fikir verir duygularini tanımalarını sağlar burada psikolog müşterisine bir fiziksel ürün vermez ama sonuçta iş yapar.
Diyelim ki bir eviniz var ve duvarı yıkılmış ,bunun için duvar ustası bu duvar iciny fiziki emekte bulunur, harç karar, tuğla örer,bu şekilde duvarı tamamlar bu da fiziki bir iştir.

Meslek nedir?
Meslek bir alanda insanlara topluma hayvanlara ve genellersek tüm canlılara fayda sağlayacak bir alanda kazanılmış veya doğuştan var olan yetkinlikler bütünüdür.vasıf , nitelik ..vb özelliklerdir.
Örneğin bir terzi insanların giyimleri için gerekli elbiseleri diker,tamir eder, örneğin bir doktor insanların hastalıklarını tedavi eder,bir polis insanların güvenliğini sağlar,bir veteriner hayvanları tedavi eder,bir ayakkabıcı ayakkabı yapar veya tamir eder,bir kaportacı araba kaportasını düzeltir,bir emlakçı insanlara ev bulur, satar kiralar ,bunları bu şekilde çoğaltabiliriz.
Meslekte önemli olan nokta faydadır. Bu şekilde müşterek hayatın gereklilikleri sağlanır ve insanlar toplu halde yasayabilirler , çünkü insanlar sosyal varlıklardır,tek başına yaşamak ve ihtiyaçları karşılamak zordur, çünkü barınma ihtiyacımız için ev,ısınma ihtiyacımız için soba, güvenlik ihtiyacımız için polis, giyinmek için elbise,beslenmek için yiyecek,bı yerlere gitmek için araç, spor yapmak için bisiklet, koşu bandı vs bir çok şeye ihtiyaç duyarız ve hayat geliştikçe de ihtiyaç duyacağız.
Örneğin bundan 20-30 sene öncesine kadar bilgisayar tamircilerine telefon tamircilerine ihtiyaç yoktu ama şimdi ise bu kişiler olmazsa olmaz.