E-ticaret için gerekli belgeler nelerdir?

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO12
  • İLAN TARİHİMayıs 6, 2021

İlan Açıklaması

Eticaret için mutlaka ve mutlaka vergi kaydınızın olması gereklidir.Bu kayıt şahıs firmasından anonim şirketine kadar olabilir.Yani en az e-ticaret yapabilmeniz için şahıs firması olmanız gerekmektedir.

Bu detayları altta sırasıyla açıklayacağız.

Şahıs firmasısınız başka neler gerekli.Bundan sonra yapmanız gereken e-ticaret sitesi açmak veya e-ticaret sitelerine üye olmak gerekir.N11,Trendyol,hepsiburada.com,gittigidiyor.com,ciceksepeti.com gibi pazaryeri sitelerine üye olmak gerekir.Bunlardan n11, trednyol ve hepsiburada.com için şahıs firması olmanız ve ardından vergi levhanız, imza sirkünüz,kimlik belgeniz, hesap numarası belgesi ve bu sitelerin sözleşmleri ile online bu platformlara başvurunuz yeterli olacaktır.Ardından belli bir süre sonra 2-3 hafta içinde onaylandıktan sonra bu sitelerde satış yapmaya başlayabilirsiniz.Tabi bu sitelere üye olduktan sonra ürünlerinizi bu sitelere eklemeniz ,bu sitelerin ürün yükleme standartlarında ürün görsellerinizi hazırlamanız gerekmektedir. Bu zamanla öğrenebileceğiniz bir konudur.

Yani e-ticaret yapabilmeniz için 1 şahıs firması olmanız, 2 bir satış aracınız kendi siteniz veya pazaryeri siteleri(n11,trendyol,hepsiburada.com,aliexpress.com..) 3 tabi ki ürün 4 bir ofis(evinizin 1 odası olabilir) gereklidir.Tabi muhasebe işlemleri için bir mali müşavir.

Bunları sağladıktan sonra e-ticaret yapabilirsiniz.

Ben e-eticaret yapan biri olarak söyleyebilirim ki bunları sağlamak kolay önemli olan satılabilecek uygun fiyatlı sürekli stoğu olan ve rekabetin az olduğu ürünleri bulmanız gerekmektedir.Koronovirüs salgınının ardından e-ticarette alış veriş yapan müşteri sayısı arttı ama buna paralel olarak satış yapan firma sayısı da arttı,bu yüzden rekabet çoğaldı.Ya benzersiz bir ürün grubunuz olmalı,ya imalatınız ya da ucuza ürün bulmanız veya kar oranlarını az tutarak sürümden kazanmayı planlamanız gerekmektedir.

Tabi şu her zaman geçerlidir herkes bir şekilde nasibini yiyor.Yani çok da ürününüz olmasa da çok da ucuz olmasa da yine ürünleriniz satılacaktır ama tabi giderlerinizi karşıladıktan sonra kara geçeceğiniz için mutlaka kazancınızın öncelikle giderlerinizin üzerinde olması gerekir.

E-ticaret giderleri nelerdir?

1 – en fazlası eğer emekli değilseniz veya sgk lı değilseniz ayda 1000 lira gibi bağkur ödemeniz gerekmektedir. Buna ilave ortalama 250 lira muhasebe ve kdv giderleri vardır.Yani 1250 lira gibi bir rakam her ay giderinizdir.

Eğer emekli iseniz veya sgk lı iseniz bağkur alınmaz.Sadece muhasebe ücreti alınır. Yani yaklaşıl 250 lira.

2- alacağınız ürünlerdir bir de tabi kargo giderleri satışınıza göre gelir vergisi dir.Eğer ofisiniz evinizde ise kira gideriniz d olmaz bu şekilde bu gider olarak yansımaz.