Denizli’de bulunan mesleki eğitim merkezleri(Çıraklık eğitim liseleri)

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO184
  • İLAN TARİHİEkim 13, 2021

İlan Açıklaması

Denizli’de merkezde Vali Necati Bilican Mesleki Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Mesleki eğitim merkezleri eski ismiyle                 Çıraklık eğitim okullarıdır. Belli başlı bölümlerde mesleki eğitim verilir ve bu eğitim iş başında kazandırılır.Yani çıraklık ustalık ilişkisi ile eğitim verilir.Öğrenciler okula yazılır ve haftanın bir günü okula gider,diğer günler de iş yerine gidip işin başında mesleki eğitim alırlar. Bu sürede öğrencilerin sigortası yapılır ve asgari ücretin %30 u oranında maaş verilir. Mesleki eğitim merkezi öğrencilerine 11. Sınıfta kalfalık, 12. Sınıfta ise ustalık belgesi verilir. Tabi bu belgeler sınav sonrası verilir.

Denizli’de 5 tane mesleki eğitim merkezi(çıraklık eğitim lisesi) bulunmaktadır.Bunlar ;

Vali Necati Bilican Mesleki Eğitim Merkezi

Acıpayam Levent Devrim Birlikbaş Mesleki Eğitim Merkezi

Çivril Mesleki Eğitim Merkezi

Kale Mesleki Eğitim Merkezi

Tavas Mesleki Eğitim Merkez leridir.

Vali Necati Bilican Mesleki eğitim merkezi Denizli merkezde merkezefendi ilçesinde yer almaktadır. Sümer Mahallesi Çal Caddesi No 82 Merkezefendi/Denizli 20020 adresinde bulunmaktadır. Web adresi  https://vnbmem.meb.k12.tr dir.

Yapılan yeni düzenleme ile 2019-2020 eğitim-öğretim yılı itibarı ile mesleki eğitim merkezi öğrencileri lise diploması alabilecektir.

Denizli merkezde bulunan Vali Necati Bilican Mesleki Eğitim Merkezi’nde altta yer alan bölümlerde eğitim verilmektedir.

Bilişim teknolojileri,

Elektrik elektronik teknolojisi,

Giyim tekstil teknolojisi,

Güzellik ve saç bakım hizmetleri,

İklimlendirme ve sıhhi tesisat,

İnşaat teknolojisi,

Makine teknolojisi,

Matbaa teknolojisi,

Metal teknolojisi,

Mobilya iç mekan tasarım,

Motorlu araçlar teknolojisi,

Seramik ve cam teknolojisi,

Yiyecek içecek hizmetleri,

   Mesleki eğitim merkezlerine  baktığımız zaman diğer liselere göre avantajı ,bu okullarda öğrenime giren öğrenciler direkt olarak mesleki deneyim kazanmaya başlarlar, direk olarak işin başında usta-çırak ilişkisi ile mesleki eğitim verilmeye başlanır. Kişiler bu sürenin sonunda 4 yılın sonunda meslek sahibi olurlar, hem mesleki diplomaları olur hem de iş yeri açma ruhsatları olur. Bu şekilde üniversite okumadan meslek edinmiş olurlar. Lisede verilen asgari ölçüde eğitimle de temel akademik derslerin eğitimini alırlar. Böylelikle temel dersleri de kazanmış olurlar.Tabi her ne kadar temel derslerş almış olsalar da bu eğitim YKS de etkili bir hazırlık olacak kadar değildir. Kişinin kendisini boş zamanlarında daha da geliştirmesi konuları derin bir şekilde kazanması gerekir. Yani mesleki eğitim merkezlerinin avantajı olduğu kadar dezavantajı da bulunmaktadır.Ama günümüze baktığımız zaman çok avantajlıdır.Çünkü öğrenciler eğitim süreleri sonunda mesleki diploma almaktadır ve iş yeri açma hakkında sahip olmaktadır. 2020 senesi öncesine kadar mesleki eğitim merkezlerine giden öğrenciler öğrenimlerini tamamladıktan sonra lise diploması alamamakta idiler fakat şimdi lise diploması verilmektedir bu şekilde bu sorun ortadan kalkmaktadır.